Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Zehir Etkisi Yapan Sebzeler

Ana Sayfa » Sağlık » Zehir Etkisi Yapan Sebzeler
Zehir Etkisi Yapan Sebzeler

ZEHİR ETKİSİ YAPAN SEBZELER

İnsan vücudunun sağlıklı kalabilmesi açısından birçok besini dengeli ve düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Fakat atalarımız boş yere; “Her şeyin azı karar, çoğu zarar” dememiş. Uzmanlar, aşırı alınması halinde zehir etkisi yapan sebzelere dikkat edilmesi hususunda uyarılarda bulunuyor. Hatta bir çoğumuz farkında olmadan da ufak çaplı zehirlenmeler yaşayabiliyor. Sebze tüketiminde önemli konulara dikkat edilmediği taktirde istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor.

Kişisel olarak da bazı bireylerin belirli gıdalara karşı alerjisi vardır. Fakat bahsedeceğimiz sebzeler ise genel olarak herkes için geçerlidir. Bu nedenle dikkat etmekte fayda olacaktır.

Domates: Yeşermeye başladığında damarlarında, yapraklarında ve hatta içinde “solanin” adı verilen bir zehir barındırır. Bu sebeple yeşermiş domateslerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Ayrıca  domates yerken yaprakları mutlaka ayıklanmalı aksi halde yüksek miktarda içerdiği toksik maddeler sebebiyle zehirlenmenize yol açabilir.

Havuç: Gözlere çok faydalı olan havuç da kararında tüketilmediği taktirde zehir etkisi yapabiliyor. Ortalama 17 kilo havuç tüketirseniz, ölümcül seviyeye ulaşan karotenoid zehirlenmesi yaşarsınız.

Patates: Domateste olduğu gibi yeşermiş ve filizlenmiş patateste de “solanin” denilen bir zehir oluşur. Filizlenmiş ve kabuğu bozulmuş 120 gram kadar patates tüketmeniz halinde sinir sisteminiz tamamen kapanır ve bu hareket ölümle sonuçlanabilir.

Mantar: Herkesin bildiği üzere mantarların zehirli türlerinin olduğudur. Mantar konusunda riske atılmadan, seçilmiş ve gerekli kontrollerinin yapılmış mantarlar tüketilmelidir.

 

Zehir Etkisi Yapan Sebzeler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Mars’ın sesi ilk kez duyuldu Mizah Nedir? Zeytinyağlı Sebze Yemekleri “Bitkisel yöntemlerin MS tedavisine hiçbir katkısı yok” Hasta Yatağı Kullanımının Önemi Bulut Teknolojilerine Giriş

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares