Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sebzelerin Sağlığa Faydaları

Ana Sayfa » Sağlık » Sebzelerin Sağlığa Faydaları
Sebzelerin Sağlığa Faydaları

SEBZELERİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Sağlıklı beslenmek adına sebzelerin sıklıkla ve dengeli olarak tüketilmesi çok faydalıdır. Sebzeler vitaminler, mineraller ve fitokimyasal bileşikler açısından çok zengindir.

Dünyada sağlıklı olarak tanımlanan Akdeniz mutfağı da sebze ağırlıklı olarak sunulmuştur. Günde ortalama 5 – 6 porsiyon tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilir.

Sebze ağırlıklı beslenen insanlarda kalp hastalıkları, kanser, diyabet, obezite, bunama, inme ve eklem hastalıkları gibi pek çok kronik rahatsızlığa yakalanma risklerinin azaldığı görülmüştür. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; günde 7 ve daha fazla porsiyon sebze tüketenlerin kronik rahatsızlıklara yakalanma riski %42 daha düşüktür.

Sebzelerin faydaları arasında ön plana çıkanlar; lif ve potasyum açısından zengin olması, kabızlığı gidermesi, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlaması, kan kolesterol seviyesini düzenlemesi, kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olması, magnezyum ve C vitamini açısından zengin olması, stres ile başa çıkmayı kolaylaştırması, B ve K vitaminleri açısından zengin olması, kemik erimesine karşı tedavi edici özelliğe sahip olması, göz ve cilt sağlığına faydalı olması gibi faydalı etkileri olması nedeniyle sebzeler her daim beslenmemizde önemli bir alan oluşturmalıdır.

Beta karoten, lutein, likopen, resveratrol ve ellajik asit gibi pek çok fitokimyasal bileşikler sebzelerin içinde yer almaktadır. Bunlar vücudu serbest radikallere karşı koruyarak, vücuda her biri sağlıklı işleyişe katkıda bulunur. Ayrıca bu bileşenler özellikle kansere karşı koruyucu etki yaparlar. Elbette tüketilen sebze miktarları dengeli ve tavsiye edilen seviyelerde olmalıdır.

Sebzelerin Sağlığa Faydaları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Eyvah Eyvah Yeni Otomobil Alacaklara Öneriler “Yağ enjeksiyonu ile yılların izini silmek mümkün” Detox nedir ne işe yarar Gelmiş Geçmiş En Güçlü Kadın Liderler Zeytinyağlı Sebze Yemekleri

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu iletişim: paravansite@gmail.com

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares