Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

“Nefes darlığı tedavi edilmezse, kalıcı hasarlar bırakabilir”

Ana Sayfa » Sağlık » “Nefes darlığı tedavi edilmezse, kalıcı hasarlar bırakabilir”
“Nefes darlığı tedavi edilmezse, kalıcı hasarlar bırakabilir”

Fiziksel etkinlikleri kısıtlayan soluk darlığının hayat niteliğini olumsuz etkilediğini bildiren Göğüs Hastalıkları Eksperi Dr. Gülay Kaplan, “Nefes darlığı, akciğer ve kalp damar hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir” dedi, tedavi edilmeyen soluk darlığının kalıcı zarara yol açabileceği ikazında bulundu.

Tıpta ‘dispne’ diye adlandırılan soluk darlığının, soluk alamama ya da soluk darlığı şeklinde meydana çıktığını ifade eden Medicana Bursa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Eksperi Dr. Gülay Kaplan, “Birey sanki tam soluk alamıyormuş gibi hisseder. Nefes darlığı akciğer ve kalp damar hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden tedavi yöntemleri değişiklik gösterir. Birey soluk darlığını yürüme ya da merdiven çıkma gibi hallerde zorlanma, hava alma talebi yükselmesi ya da geçmişe göre daha çok güç harcama, yeteri kadar hava alamama şeklinde tanımlar. Nefes darlığı, daha ciddi hastalıklara namacıyla olma ihtimalini amacıyla kesinlikle bir sıhhat kuruluşuna, doktora görünmesi gerekir” diye konuştu.

Dr. Kaplan, soluk darlığının kalıcı hasarlara yol açabileceği ikazında da bulunarak, “Unutmayın ki ‘Birazdan geçer’ dediğiniz soluk darlığı, hayatınızda kalıcı olabilecek hasarlar bırakabilir. Bu gibi hallerde kesinlikle süre kaybetmeden bir göğüs hastalıkları eksperine başvurun” ifadelerini kullandı.

“Nefes darlığı tedavi edilmezse, kalıcı hasarlar bırakabilir” - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

RASTGELE İÇERİKLER

Özel Sharp Buzdolabı Servis 7-24 Hizmetinizde! “Depresyon hırkası”na dikkat! (“Depresyon şortu yok, depresyon hırkası var”) Sun Tzu kimdir Dünya Sağlık Örgütü genetik değiştirme iddiası için heyet oluşturuyor En büyük 100’den 66’sı arttı Akıllı Telefonlar Tehlikede Mi?

FACEBOOK'TA BİZ

© 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu iletişim: paravansite@gmail.com

Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

shares