Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Muz Hangi Mevsimde Yenilir?

Ana Sayfa » Sağlık » Muz Hangi Mevsimde Yenilir?
Muz Hangi Mevsimde Yenilir?

Muz, dünya genelinde bebeklik çağlarından itibaren hayatımıza giren meyvelerden biridir .Lezzetli olmasının yanı sıra sağlık açısından saymakla bitmeyen yararları bulunmaktadır. Yanlış bilinen bir anekdotta muzun kilo almaya neden olduğudur aslında tam tersidir, muz dengeli beslenmenin anahtar meyvelerindendir.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muz, ideal enerji kaynağı olmasının yanı sıra zengin bir karbonhidrat kaynağıdır. Yüksek lifli, yağ oranı düşüktür.  Muz, size kendinizi tok hissettirir. Potasyum açısından zengindir ve potasyum, hipertansiyon, romatizmal hastalıklar ve gut hastalığını önleyicidir.

Her gün yiyeceğiniz bir muz size 90 kalori kazandırır ve gün boyu etkisini hissedersiniz. Ancak fazla tüketilmemesi de gereklidir. Günde 1 ya da 2 adet muz tüketmek idealdir. Muzun tadının güzelliğinden başka C vitamini, B6 vitamini gibi vitaminlerin olması vücudumuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken hücrelerinde yenilenmesini sağlamaktadır.   Muz kan dolaşımını düzenler, kas ağrılarını engeller, depresyona bire bir gelen meyvelerden biridir. Kötü kolesterol seviyesini düşürürken , saç ve cilt sağlığı açısından da hem muzu yemek hem de kabuğundan cilt maskesi yapmak  tavsiye edilir.  Muzu gönül rahatlığı ile diyetlerinizde kullanabilirsiniz. Tokluk hissi ile birlikte vücudunuzun sıvı tutmasını engeller ve kilo vermenize yardımcı olur.

Muzun Türkiye’de yetişme zaman dilimleri eylül ayından mart ayının sonuna kadar gitmektedir.  Bu aylarda tüketilen muz daha yararlıdır. Özellikle Anamur’da yetişen muzların ayrı bir tadı vardır.

Muz Hangi Mevsimde Yenilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Akıllı Telefonlar Tehlikede Mi? Doğum Günü Pastası Seçimi Nasıl Yapılır Aşk Falınızı Merak Ediyormusunuz ? Türk Sineması ve Komedi Türk Sinemasında Mizah Mahallenin mobeseleri

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares