Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Çin’de son kullanma tarihi geçmiş aşı protestosu

Ana Sayfa » Sağlık » Çin’de son kullanma tarihi geçmiş aşı protestosu
Çin’de son kullanma tarihi geçmiş aşı protestosu

Çin’in Ciangsu vilayetinde 145 çocuğa, son kullanma tarihi işlemiş çocuk felci aşısı yapılması nedeniyle yüzlerce şahıs protesto düzenledi.
Çin’de South China Morning Post gazetesinin haberine göre, aralarında son kullanma tarihi işlemiş aşıların vurulduğu çocukların ebeveynlerinin de varolduğu yüzlerce şahıs Ciangsu’nun Huai’an kentine bağlı Cinhu ilçesindeki aşılardan mesul Li Çıng Sıhhat Merkezi ve ulusal hükümet binaları etrafında gösteri yaptı.

Cinhu’da 3 ay ile 4 yaş arasındaki 145 çocuğa son kullanma tarihi işlemiş aşıların yapılması nedeniyle düzenlenen protestoda göstericiler ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Göstericilerin bir sıhhat merkezi yetki sahibi şahıssini darbettiği, polislerin de göstericileri denetim altına almaya çalıştığı görüldü.

Çocuğu aşı olan ebeveynlerin ifadelerine göre, aşılarda rastgele bir seri numarası ya da aşıların kullanılma süresinin denetim edilebileceği sistem bulunmuyor.

Diğer yandan söz hususu aşılar nedeniyle başlatılan soruşturmada 17 yetki sahibi şahıs ceza aldı.

Ülkede geçtiğimiz sene temmuz uzun bir süre sonra Çin’in iki büyük aşı üreticisinden Çangçun Çangşıng Life Sciences LTD’nin kuduz aşıları ile difteri, tetanos ve boğmacadan koruyan karma aşı DTaP’yi düşük standartta ürettiği, son kullanma tarihi işlemiş aşı sıvılarını kullandığı meydana çıkmıştı.?

Çin’de reaksiyon çeken olaya yönelik soruşturmada şirketin, 113 bin kuduz aşısının üretim tarihini sistematik olarak hatalı tuttuğu açığa çıkarılmış, 252 bin 600 karma aşı DTaP’yi de düşük standartta ürettiği meydana çıkmıştı.

Bozuk aşıları yapan firmanın 18 yetki sahibi şahıssi gözaltına alınarak ilaç üretim sektörüne girişleri yasaklanırken, firmaya 9,1 milyar yuan (yaklaşık 1,3 milyar dolar) ceza kesilmişti.

Çin’de son kullanma tarihi geçmiş aşı protestosu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Lexar 1TB SD kart tanıtıldı! 2019 Ücretsiz mobil internet paylaşımı nasıl yapılır? (Video) Mizah Anlayışımızı Nasıl Geliştirebiliriz Yeni Yıla Sevgili Kombinleri Hediyeler İle Girin Kalp krizi riskini tahmin edebilen biyosensör geliştirildi A.R.O.G.

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares