Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Zeytinyağlı Sebze Yemekleri

Ana Sayfa » Genel » Zeytinyağlı Sebze Yemekleri
Zeytinyağlı Sebze Yemekleri

Zeytinyağı ülkemizde en çok üretilen, en sağlıklı besinlerden biridir. Anadolu’da zeytinyağı üretimine taş devri zamanlarına kadar uzanır. Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türkler zeytinyağı ile Doğu Roma İmparatorluğu sayesinde tanışmışlar ve zeytinyağınıhayatlarına soktuktan sonra en fazla mutfak kültürünü geliştiren topluluk olmuşlardır. Hiçbir ülke mutfağı Türk Zeytinyağlı yemekleri ile yarışamaz. Anadolu’nun en lezzetli zeytinlerinden üretilen zeytinyağı ile yapılan yemeklerinde farkı buradan gelmektedir.

Ege’de, Marmara’da, Akdeniz’de hem yetiştiriciliği hem de tüketimi açısından en yüksek bölgeleridir. İç Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ise zeytinyağını daha az tüketir. Zeytinyağlı yemeklerin soğuk olarak da tüketilmesi sebze yemeğini sevmeyenleri bile sebzeye yönlendirebilir.  Yemek davetlerinin vazgeçilmezi olan zeytinyağlılar aynı zamanda büyük davetlerinde ordövr tabaklarında yerlerini alır.

Zeytinyağlı sebze yemekleri üç yolla hazırlanır:

 • Sağlık açısından uygun olması dolayısıyla hepsi çiğden pişirilmesi
 • Soğan başta olmak üzere, sebzeler ve diğer garnitürlerin kavrularak hazırlanması
 • Bazen de sadece bir bölümü kavrulur ve hiçbir pişirme işlemine tabii tutulmadan direkt eklenmesi

Zeytinyağlı yemeklerde püf noktası

Zeytinyağlı yemeklerin en önemli noktası hazırlanırken lezzetini arttırmak için 1 kesme şeker  ya da bir çay kaşığı toz şeker konulmasıdır.  Zeytinyağlı sebze yemeklerini sıcakken değil tencere içinde soğuttuktan sonra servis tabağına almalısınız. Zeytinyağlı sebze yemekler i çabuk tüketilmelidir.  Zeytinyağlı yemeklere pişerken fazla yağlı olmayan et suyu konulması lezzetini oldukça arttıracaktır.

Zeytinyağlı Sebze Yemekleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Marion Cotillard

Marion Cotillard 10 Şubat 2020

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Sebze Tüketimi ve Sağlıklı Beslenme Kış Sebzeleri Nelerdir? Banu Alkan kimdir Astım tedavisinin ilk adımı: Alerjenden uzak durmak! Makale Satışı İle Para Nasıl Kazanılır ? Dünya Sağlık Örgütü genetik değiştirme iddiası için heyet oluşturuyor

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu WhatsApp iletişim: 0262 606 0 726

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares