Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yerli ilaç üretimini ve eşdeğer ilacı destekliyoruz

Ana Sayfa » Genel » Yerli ilaç üretimini ve eşdeğer ilacı destekliyoruz
Yerli ilaç üretimini ve eşdeğer ilacı destekliyoruz

İlaçta dışa bağımlılığın Türkiye’nin kaderi olmaması gerekliliğini söyleyen, yerel ilaç politikalarının bir an evvelce yaşama geçirilmesinin önemine değinen Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, “Bizler TEB olarak yerli ilaç üretimini ve eşdeğer ilacı destekliyoruz” dedi.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, Ankara’da 2018’de sıhhat, ilaç ve eczacılık bölümünde yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği bir basın toplantısı düzenledi.

Sıhhem de cepten harcamaların arttığını, çoğu ilacın piyasada bulunmadığını, sağlığa ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu savunan ve Sıhhat Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca, yardımcı eczacılık ile alakalı temelleri sahibi olan kılavuzun yayımladığını hatırlatan Çolak, şunları söyledi:

“Kılavuzun yayınlanmasını, yardımcı eczacılığa dair soru işaretlerini gidermek ve geleceğe yönelik yol haritası meydana getirmek yönünden mühim bir ismim olarak nitelendiriyoruz. Fakat kılavuzun bu denli geç yayınlanması, mühim mağduriyetlere yol açmıştır. Bu mağduriyetlerin giderilmesi ve istihdam teşviklerinin sağlanması adına sıhhat otoritesinden ismimlar bekliyoruz. ”

“YENİ ECZACILIK FAKÜLTESİ KURULMAMALI”

Eczacılık fakültelerinin plansız şekilde açıldığını öne süren Çolak, mesleğin kalıcılığı amacıyla yeni fakültelerin kurulmaması gerekliliğini ifade etti. Eczacılık mesleğinin kalitesini kaybetmemesi amacıyla birtakım önlemler alınmasını isteyen TEB Başkanı, “Eczacılık fakültelerine girişte bir taban puanın kesinlikle uygulanması gerekiyor. Öğretim elemanı yetersiz fakültelerin açılmaması, hem de kapatılması ya da bunların endüstri ve üniversite iş birliğiyle birer inceleme ve geliştirme merkezine dönüştürülmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bizler sıhhat bölümünde çalışıyoruz. Eczacılık mesleğinin bir sıkıntısı olarak bakmak hatalı olabilir. Bu gençler ülkemizin geleceğidir. Bu problem da hepimizin sıkıntısıdur” dedi.

“ULUSAL İLAÇ POLİTİKALARI BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Çolak, son bir ay amacıylade 144 ilacın piyasada bulunmadığını ifade ederek, kur düzenlenmesinin senede bir kez yerine belirli periyotlarla yapılarak, ilaç fiyatlarına yansıtılmasını istedi.

Yerli ilaç üretimini desteklerini bildiren Çolak, “İlaç konusu ile alakalı dışa alışkanlık Türkiye’nin kaderi olmamalı. İlacın çok mühim vazgeçilmez ve stratejik bir ürün olduğunu biliyoruz. Bunu da daimi hatırlatmaya çalışıyoruz. Bizler TEB olarak yerli ilaç üretimini ve eşdeğer ilacı destekliyoruz. Ulusal ilaç politikalarının bir an evvelce yaşama geçirilmesi mühimdir. Bu hususta TEB olarak elimizi her vakit taşın altına koyduk ve koymaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yerli ilaç üretimini ve eşdeğer ilacı destekliyoruz - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Steve McCurry kimdir

Steve McCurry kimdir 27 Ağustos 2019

Sun Tzu kimdir

Sun Tzu kimdir 16 Ağustos 2019

Sandro Botticelli kimdir

Sandro Botticelli kimdir 10 Ağustos 2019

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Sebzelerin Kalori Değerleri Eyvah Eyvah 3 Bulut Teknolojilerine Giriş Metrobüs Bahçelievler İstanbul Mandıra Filozofu Washington Post: Suudi lobiciler Trump’ın otelinde 500 oda tuttu

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares