Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Televizyonun Geçmişten Günümüze Gelişimi Kısaca Özeti

Ana Sayfa » Bilgi » Televizyonun Geçmişten Günümüze Gelişimi Kısaca Özeti
Televizyonun Geçmişten Günümüze Gelişimi Kısaca Özeti

Televizyonun Geçmişten Günümüze Gelişimi Kısaca Özeti

Yüzyılın icadı, 21. Yüzyılın en önemli buluşu ve vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan televizyon; bir vericiden eletromanyetik dalga halinde yayınlanan görüntü ve seslerin, ekranlı ve hoparlörlü elektronik alıcılar sayesinde yeniden görüntü ve sese çevrilmesini sağlayan bir haberleşme sistemidir.

1923 yılında, İskoç mucit John Logie Baird tarafından icat edilmiştir. Çocukken keşif merakı olan Baird, 12 yaşında evine döşediği bir elektrik ağıyla arkadaşlarıyla yolda iletişime geçmesini sağlayacak bir telefon santrali yapmayı başarmış. İskoçya Kraliyet Teknik Koleji’nde elektrik dersleri almaya başlamış ve sonrasında Glascow Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği okumuş. 1. Dünya Savaşı’na katılmayı isteyip reddedilen Baird, Clyde Valley Elektrik Enerjisi Şirketi’nde çalışmayı başlamış; ama sağlıksal sebeplerden dolayı işini bırakmış. 1922’de memleketine dönen ve sakin bir hayat yaşamayı tercih eden mucit, yıllardır tasarladığı ve icat etmek istediği televizyon projesine daha da yoğunlaşmış.

Parası olmadığı için ilk televizyonunu bir lavabo ve bir çay tenekesiyle yapan Baird, bir sonraki denemesinde projeksiyon lambasını bisküvi kutusuyla kaplayıp basit bir düzenek geliştirmiş ve düzeneğe kullanılmış lenslerle devrelerden tarama diskler eklemiş. Baird ‘in icat ettiği bu düzenek,
tahta çubuklar arasına nakış iğneleri ve balmumuyla tutturulan bir cihaz olarak TV’nin dedesi kabul edilir. Çalışmalarını bundan sonra da sürdüren mucit, 1925’de hayal ettiği gibi, “Stok ey Bill” adını verdiği ilk ilkel televizyonda görüntü transmisyonunu da gerçekleştirmeyi başarmış.

Siyah-beyaz olarak insanlık tarihine geçiş yapan televizyon 1950 yılından sonra ise renkli olarak piyasaya sunulmuş. İlk yayın 1929 yılında BBC’nin sınırlı bir kitleye ulaşan ilk deneme yayınıyla başlamış. Günde iki yayın kuşağında hizmet vermeye başlayan BBC televizyonu; ilk kuşakta haber, ikinci kuşakta ise müzik yayını veriyormuş. Ülkemizde ise ilk televizyon 1953 senesinde üretilip satılmaya başlanmış; ancak ilk yayın 1968 senesinde TRT tarafından siyah-beyaz olarak sunulmuş.

Günümüzde ise; yerel, ulusal ve uluslarası binlerce televizyon kanalı var. Televizyonlar gittikçe hafif, ince, küçük ve enerji tasarruflu hale getirildi. Yani tüplü televizyonlar, yerini LCD ve plazma olarak anılan, az elektrik yakan ve insanların ilgi ve dikkatini daha çok çeken aletler haline getirildi.

Televizyonun Geçmişten Günümüze Gelişimi Kısaca Özeti - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Marion Cotillard

Marion Cotillard 10 Şubat 2020

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Lady Gaga Ağlayan Bir Bebeği Nasıl Sakinleştirirsiniz? Mizah Nedir? Hastanede Ve Evde Yatan Hastalar İçin Özel Dizayn Hasta Yatakları Hastayı bilgilendirmeyen özel hastaneye 3 milyon lira ceza Hasta Yatağı Kullanımının Önemi

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu WhatsApp iletişim: 0262 606 0 726

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares