Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sebze Tüketimi ve Sağlıklı Beslenme

Ana Sayfa » Genel » Sebze Tüketimi ve Sağlıklı Beslenme
Sebze Tüketimi ve Sağlıklı Beslenme

Çocukluğumuzdan itibaren anne ve babalarımızın “sebze yemezsen büyüyemezsin” sözleriyle büyümüş bir nesil olarak çocuklarınıza da aynı öğüdü vermenin yararlarından bahsedeceğiz. Bazılarımız sebze yemeği  sevmese de sebzelerin vücudumuz için saymakla bitmeyen bir çok yararı vardır.  Vücudumuzun sebzelere olan bu ihtiyacı, her organ için farklı olsa da kilo kaybetmek için de sebze ve meyvelerden destek alınmakta.  Kalp ve damar hastalıklarından başlayarak şeker hastalığına ve kanser  tedavilerinde sebze diyetleri veriliyor.

Ayrıca sadece pişmiş sebzeleri yemekten hoşlanmıyorsanız  salata olarak da sebzelerin tüketimi hem yemekleri daha az tüketmenize hem de fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcıdır. Ara öğün olarak tüketeceğiniz bir brokoli salatası tokluk hissinizi uzatır.

Sebze tüketimini arttırmak için ne yapılabilir?

Sebze yemek sevmiyorsanız  sebzeyi hayatınıza sokmaya çalışmanın birkaç yolunu denemelisiniz. Örneğin sebze yemek yerine sebze suyu içebilirsiniz. Ya da çorbalarınıza, pilavlarınıza ya da makarnalarınıza sotelenmiş sebze ekleyerek sebzeleri hayatınıza sokabilirsiniz. Sebze yemeği sevmiyorsanız pişmiş sebzeler yerine salatada kullanabileceğiniz brokoli gibi, lahana gibi sebzeleri salata olarak tüketebilirsiniz.  Et severlerdenseniz güveç tarzını deneyebilirsiniz. Bir başka sebze yemeğini sevimli hale getirme çabalarından biri de patates püresinin içine sotelediğiniz sebzeleri koyup yemeyi deneyebilirsiniz.  Sadece sebze tüketimi ya da sadece et tüketimi sağlıklı bir beslenme biçimi değildir. Bu yüzden hayvansal besinleri de sebzeleri de yeterli oranlarda tüketmek bilinçli tüketim açısından önem taşır.

Sebze Tüketimi ve Sağlıklı Beslenme - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sun Tzu kimdir

Sun Tzu kimdir 15 Ekim 2019

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Beyin göçü nedir Demokratik Bir İlişkinin 7 Kuralı Siber Güvenliğe Genel Bakış ve Giriş Malena Costa 2018 Yılında Yükselmesi Beklenen 10 Teknoloji Bekarlar evli erkek arasındaki fark

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares