Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

“Rahim ağzı kanseri önlenebilen tek kanserdir”

Ana Sayfa » Genel » “Rahim ağzı kanseri önlenebilen tek kanserdir”
“Rahim ağzı kanseri önlenebilen tek kanserdir”

Rahim ağzı kanserinin, sebebi tamamıyla aydınlatılmış ve önlenebilen tek kanser bulunduğunu dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Eksperi Prof. Dr. Erol Tavmergen, rahim ağzı kanserinin, dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görüldüğünü, ülkemizde ise onuncu sırada yer aldığını belirtti.

Rahim ağzı kanserinin belirtilerine ve korunma yollarına ilgi çeken Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Tavmergen, rahim ağzı kanserinde risk faktörlerini şu şekilde sıraladı:

• Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu.
• Erken yaşta (16 yaştan evvelce) ilk cinsel temas.
• Birden çok cinsel partner varlığı.
• Sigara içimi.
• Beslenme alışkanlığı (meyve ve sebzeyi az tüketmek rahim ağzı kanseri tehlineti artırmaktadır).
• Yüksek doğurganlık sayısı.
• Düşük sosyo-ekonomik düzey.
• 5 yıldan daha uzun süreli doğum denetim hapı kullanımı.

HPV enfeksiyonlarının çoğunluğunun sendromlara ya da hastalığa namacıyla olmadığını ve kendi kendine düzeldiğini altını çizen Dr. Tavmergen, bununla eş güdümlü belirli HPV çeşitleri (çoğunlukla 16 ve 18) ile devam eden enfeksiyonun, kanser evveli lezyonlara namacıyla olabildiğini söyledi. Tedavi edilmezse, bu lezyonların rahim ağzı kanserine ilerleyebildiğini fakat bu ilerlemenin genelde uzun seneler aldığını kaydetti.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

• Düzensiz, adet vakitları arasında ya da cinsel temasden sonra anormal vajinal kanama.
• Cinsel temas esnasında ağrı.
• Sırt, bacak ya da cinsel organların bulunduğu bölümde ağrı.
• Yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı.
• Vajinal rahatsızlık ya da kokulu akıntı.
• Tek bir bacakta şişkinlik.
• İdrar yapar iken ağrı.
Serviks kanserinin önlenebilir ve erken teşhiste tamamıyla tedavi edilebilir bir hastalık bulunduğunu altını çizen Prof. Tavmergen, “Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilir ve bu hastalıktan ölüm tamamıyla engellenebilir. Düzenli rahim ağzı kanseri taramasından geçtiğimiz bir bayanın rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir. Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları bedava olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ve Aile Sihhati Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır” dedi.

EN RİSKLİ DÖNEM 17-33 YAŞ ARALIĞI

Teorik olarak, hastalık taşımadığı tanınan tek partnerle eş güdümlü olma durumunda riskin ortadan kalktığını dile getiren ve “Ancak bir bireyin HPV taşımadığını (HPV uyku döneminde ise) gösterebilmenin yolu maalesef yok” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Eksperi, şunları söyledi:

“Cinsel hayatı aktif bireylerin yüzde 50’sinin hayatlarının bir döneminde HPV ile denk geldiği kabul ediliyor. HPV enfeksiyonu riski en yüksek grup, enfeksiyon cinsel aktiviteye paralellik gösterdiğinden 17-33 yaş grubu. Kadın ya da erkek kondomları riski bir oran düşürse de, ciltten geçiş açıkta kalan alanlardan da söz konuu olabileceği amacıyla bulaşmaya tamamıyla engel olmuyor. Genital siğil yapan HPV çeşitlerine karşı aşılanmak ise korunmaya yardımcı oluyor.

HPV TESPİTİNDE DNA TARAMA YÖNTEMİ

Sağlık Bakanlığınca, kanser belirleme oranları sahip olunan yöntemlere göre çok daha yüksek olan rahim ağzı kanseri tarama tekniği (HPV-DNA) ile denetim edilen 1,5 milyon bayanın yüzde 3,6’sında yüksek riskli rahim ağzı kanserine yol açan virüs (HPV) belirleme edildi. Rahim ağzı kanseri taramaları amacıyla uzun senelerdır ”smear” tekniği kullanılıyordu fakat son senelerdaki gelişmeler, rahim ağzı kanseri taramalarında HPV virüsünün DNA’sının taranabileceğini de meydana koydu. Türkiye, dünyada bu programlamayı kullanan lider ülkelerden biri oldu. HPV-DNA testlerinde classic smear ile kıyaslandığında kanser belirleme oranları daha yüksek ve tarama neticesinde kanserin negatif olması durumunda ön görü kuvveti de yüksek. Bilimsel bilgilere göre, dünyanın en iyi tarama testi.”

ÜREME ÇAĞINDAKİ HASTALARIN DOĞURGANLIĞI KORUNABİLİR

Prof. Dr. Erol Tavmergen, üreme çağındaki rahim ağzı kanseri hastalarında doğurganlığın korunabileceğini ifade ederek bu namacıylale oluşturulan yumurta dondurma işleminin detayları ile ilgili şunları aktardı:

“Kadın yumurtalıklarından, vajinal ultrason yardımıyla toplanan yumurtaların, laboratuar içerisinde vitrifikasyon tekniğiyle dondurulması olan bu yöntem, yumurtaların uzun seneler vakitınce saklanmasına yardımcı olmaktadır. Radyoterapi, kemoterapi gibi kanser tedavisi uygulayanlar ya da yumurtalıkları alınıp rahmi sıhhatli olan hastalarda bu işlemlerden evvelce yumurta dondurma tekniği uygulayarak tedavileri bitirildiğinde gebelik elde etme talihi olacaktır.

YUMURTA DONDURMA İŞLEMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yumurta dondurmanın net ve sıhhatli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi suretiyle bu hizmeti veren kurumun, deneyimli ve teknolojik altyapılarının, kuvvetli embriyoloji laboratuarlarının olması gerekir. Kurum seçilirken ilgi edilmesi gereken bir diğer konu da, merkezde dondurulan yumurtaların uzun seneler vakitınce saklanıp, ilk günki gibi kalabilmesine sağlayacak alt yapının bulunmasıdır. Dondurulmuş yumurtalar amacıyla rastgele bir bekleme vakitı söz konuu değildir. Yumurtalar, lüzumlu oldukları vakit çözdürülüp, hamileliğin gerçekleşmesi amacıyla kullanılmaktadır. Hatta dondurma işleminin uygulanması esnasında, kümeler durumunda program gerçekleştirilerek, değişik dönemlerde hamileliğin gerçekleşmesi amacıyla kullanılabilir.”

“Rahim ağzı kanseri önlenebilen tek kanserdir” - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Steve McCurry kimdir

Steve McCurry kimdir 13 Temmuz 2019

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Sun Tzu kimdir Audrey Hepburn Sulu Sebze Yemekleri Şaşırınca ben capsi Avustralya’dan Google’a sıkı denetim geliyor Apple’dan tepki çeken iPhone hatası

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares