Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Mars’ın sesi ilk kez duyuldu

Ana Sayfa » Genel » Mars’ın sesi ilk kez duyuldu
Mars’ın sesi ilk kez duyuldu

Kızıl gezegen Mars’ın yüzeyinde, sismik araştırma aracı InSight doğrulusunda kaydedilen sesler yayımlandı.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geride bıraktığımız hafta Mars’a inen InSight’ın güneş panellerine vuran yelın sesinin kaydını kamuoyuyla paylaştı.

NASA’nın Jet İtiş Laboratuvarı’nda görevli bilim insanı Bruce Banerdt, bu ses kaydının sürpriz bir ilerleme olduğunu belirterek, InSight’ın hareketi ölçümlemeyi amaçladığını, durumuyla buna ses dalgalarının oluşturduğu devinimin de dahil olduğunu açıkladı.

Kayıtla ilk kez bir diğer gezegenin sesi Dünya’da duyulurken, bilim insanları yelın hızının 15 ila 25 KM/H arasında olduğunu ön görü ediyor.

NASA Başkanı Jim Bridenstine de kayıtla alakalı “Bir diğer gezegenin yüzeyinde kaydedilen ilk sesleri duymak ayrıcalık. Harika bir ekibimiz var, NASA’da her gün olağanüstü şeyler yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Mars’a 26 Kasım’da varan InSight, kızıl gezegende sismik araştırma yapacak ve Mars’ın yer altı katmanlarına dair veri toplayacak.

İŞTE NASA TARAFINDAN YAYINLANAN MARS’IN SES KAYDI

InSight bilim ekibinin bir parçası olan Tom Pike, “Uzay aracının kenarlarındaki güneş panelleri yelın basınç dalgalanmalarına reaksiyon veriyor. InSight panelleri çanak vazifesini görüyor Mars yelı panellere çarpıyor. Güneş panellerinden gelen iniş titreşimlerinin tarafı yelın tarafı ile eşleşiyor” açıklamasını yaptı.

Videodaki ses, insan kulağının duyması amacıyla iki oktav yükseltildi. Videoda Mars’tan gelen ilk yel sesi duyulabiliyor.

Mars’ın sesi ilk kez duyuldu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Steve McCurry kimdir

Steve McCurry kimdir 09 Kasım 2019

Sun Tzu kimdir

Sun Tzu kimdir 06 Kasım 2019

Samih Rıfat kimdir

Samih Rıfat kimdir 04 Kasım 2019

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Kadınlar Erkeklerden Neden Daha Uzun Yaşar Lady Gaga Sofia Vergara Siber saldırılardan nasıl korunuruz Hasta Karyolası Modelleri Artık Satış Alanlarında Olga Kurylenko

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu iletişim: paravansite@gmail.com

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares