Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kemoterapinin yan etkilerini azaltabilecek cihaz

Ana Sayfa » Genel » Kemoterapinin yan etkilerini azaltabilecek cihaz
Kemoterapinin yan etkilerini azaltabilecek cihaz

Kanser tedavisinde sarfedilen kimyasalların yan tesirlerini mühim ölçüde azaltabilecek bir aygıt geliştirildi. Cihazın bilhassa kemoterapinin en can sıkan yan etkisi olan bulantı ve saç dökülmesini önleyebileceği belirtiliyor. Hayvanlar üstündeki deneylerin başarılı netice verilen aygıtın insan deneylerine ise şimdilik başlanmadı.

Kemoterapinin yan tesirlerini azaltma konusu ile ilgili umut veren aygıtın, damara yerleştirilen süngerimsi emici bir özellik taşıdığı, kimyasalların yan tesirlerini mühim ölçüde azaltılabileceğini gösteren deneyler yapıldığı belirtildi.

BBC’de yar alan habere göre; ACS Central Science isimli bilimsel yayında yer verilen neticelar, kemoterapinin bulantı ve saç dökülmesi gibi yan tesirlerinin giderilmesi tarafında umut verici görülüyor.

İNSAN DENEYLERİ 2 YIL İÇİNDE BAŞLAYABİLİR

Araştırmacılar, şimdiye dek yalnızca domuzlar üstünde denenen yöntemin insanlara yapılacağı yeni testler gerçekleştirmek istiyor.

California Üniversitesi’nden Dr. Nitash Balsara, bu deneylerin iki sene içerisinde başlayabileceğini söylüyor.

NASIL UYGULANIYOR?

Tüp şeklindeki süngerimsi emici aygıt üç ebatlı yazıcılarda basıldığı amacıyla her hastanın ihtiyacına uyarlanabilecek. Cihazın ortasında yer alan özel bir katman kemoterapi ilaçlarını emerken, delikli yapısı yardımıyla normal kan akışı da engellenmemiş oluyor.

Domuzlarda oluşturulan deneylerde, ‘doxorubicin’ isimli kemoterapi ilacının yüzde 64’ünün dolaşımdan temizlendiği görüldü. Cihaz kemoterapi esnasında yerleştirilip ardından çıkarılıyor ve yeni kemoterapide yeni bir aygıt yerleştirmek gerekiyor.

Dr. Balsara, ilaçların yarısının bile emilmesinin hasta üstündeki olumsuz etkisin büyük ölçüde azalmasını sağlayacağını söylüyor.

“İNSANLARA UYGULAMADAN ÖNCE GÜVENLİ OLDUĞUNDAN EMİN OLMALIYIZ”

İngiltere Kanser Araştırmaları Vakfı’nda Prof. Dr. Steve Rannard ise bu araştırmayı “kemoterapinin yan tesirlerini azaltmada heyecan verici yeni bir yaklaşım” olarak görüyor ve şu şekilde konuşuyor:

“Kemoterapi, yaşam kurtaran mühim bir tedavi, fakat kanserli dokuların yanı sıra sıhhatli dokular üstünde de yan etkide bulunuyor. Bu araştırma, kandaki çok ilacın temizlenebileceğini gösterdiği amacıyla bu meseleye etkili bir çözüm getirebilir. Bu yöntemi insanlara uygulamaya başlamadan evvelce güvenilir olmasından emin olmalıyız.”

Kemoterapinin yan etkilerini azaltabilecek cihaz - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Marion Cotillard

Marion Cotillard 15 Ocak 2020

Jessica Alba

Jessica Alba 10 Ocak 2020

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Teknoloji ve Girişimcilik Rehberi Eyvah Eyvah 3 Sınavlarda Uygulanan Taban Puan Nedir Zhang Ziyi Mahallenin mobeseleri Eyvah Eyvah 2

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu iletişim: paravansite@gmail.com

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares