Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Domates Meyve midir Sebze mi?

Ana Sayfa » Genel » Domates Meyve midir Sebze mi?
Domates Meyve midir Sebze mi?

Domates meyve midir yoksa sebze  midir konusu Türk insanın hep merak konusu olmuştur. Bu konu üzerinde konuşulmaya başlandığında herkesin aklı karışabilir. Ancak bu karışıklığı gidermek için hangi kriterlere göre meyve mi yoksa sebze mi olduğunu bakmak gerekir. Örmeğin manavlarda ve süpermarket tezgahlarında domatesin sebzelerin bulunduğu tezgahlarda yer alması herkesin domatesi sebze olarak görmesine neden olur. Ancak domates bir meyvedir. Neden mi? Açıklayalım.

Domatesin meyve mi yoksa sebze mi olduğu genelde çiğ ya da pişirilerek yenmesiyle ayırt edilmektedir. Ancak istisnai bir meyve olan domates hem çiğ hem de pişirilerek tüketilebilmektedir.   Domates sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar her öğünde, ister çiğ ister pişirilerek, yemeklerde, ister ızgarada rahatlıkla tüketilir. Bir başka ayrım da tada göre ayrım yapılmasıdır.  Meyveleri ya tatlı ya da ekşi kategorisine ayırabilirken, sebzeleri özel bir sıfatla betimleyemeyiz. Hele domates meyve olarak ne ekşi kategorisine de ne de tatlı kategorisine girmektedir. Halk arasındaki bu tada göre ayrımda domatesi kategori dışında bırakmaktadır. Kısacası yanıltıcıdır.

Domatesin neden meyve olduğunu incelemek için öncelikle tada ya da bulunduğu reyonlara göre ayrım yapılmadığını blmek gerekir. Ayrımı yapan botanistler bitkinin yetişme tarzı  ve içeriği ile domatesin meyve olduğnun altını çizerler.

Domatesin meyve olmasının en önemli nedeni içinde barındırdığı çekirdekleridir. Meyveler çekirdeklerinin toprağa düşmesiyle tekrar büyüme eğilimi gösterir.  Meyvelerin 3 ana bölümü vardır. Kabuk, doyurucu etli kısım ve çekirdektir. Domates bu tanıma da tamamen uymaktadır.

Domates Meyve midir Sebze mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Marion Cotillard

Marion Cotillard 15 Ocak 2020

Jessica Alba

Jessica Alba 10 Ocak 2020

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Teknoloji ve Girişimcilik Rehberi Eyvah Eyvah 3 Sınavlarda Uygulanan Taban Puan Nedir Zhang Ziyi Mahallenin mobeseleri Eyvah Eyvah 2

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu iletişim: paravansite@gmail.com

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares