Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

“Depresyon hırkası”na dikkat! (“Depresyon şortu yok, depresyon hırkası var”)

Ana Sayfa » Genel » “Depresyon hırkası”na dikkat! (“Depresyon şortu yok, depresyon hırkası var”)
“Depresyon hırkası”na dikkat! (“Depresyon şortu yok, depresyon hırkası var”)

Kış mevsiminin, beyindeki hormonlar üstünde rol oynadığını ve depresif ruh durumuna yatkınlık yarattığını dile getiren Uzm. Dr. Mahir Yeşildal, “’Depresyon hırkası’ diye bir şey var. Ama ‘depresyon bikinisi, depresyon şortu, depresyon yeleği’ gibi şeyler yok. Gerçekten de kışın depresyon dünyada ve Türkiye’de bir diğer yaşanıyor” dedi.

Kışın kısalan günler ve soğuk hava, sosyal aktivitelerde kısıtlamalara sebep olurken, uyku ve yeme alışkanlıklarını da büyük oranda tesirliyor. Mevcut teknolojinin kişileri yalnızlaştırmasıyla kış depresyonunun çok daha yoğun şekilde yaşandığını bildiren Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Eksperi Dr. Mahir Yeşildal, bu süreçte alınan kiloların da yaz depresyonunu tetiklediğini söylüyor.

“Ruhsal durumumuz izlediğimiz filmleri de dinlediğimiz şarkıları da okuduğumuz kitapları da belirliyor” diyen Dr. Yeşildal, “’Depresyon hırkası’ diye bir şey var. Ama ‘depresyon bikinisi, depresyon şortu, depresyon yeleği’ gibi şeyler yok. Gerçekten de kışın depresyon dünyada ve Türkiye’de bir diğer yaşanıyor” diyor.

GÜNLERİN KISALMASI OLUMSUZ ETKİ YAPIYOR

Kış depresyonunun en mühim nedenlerinden birinin günlerin kısalması bulunduğunu ifade eden Yeşildal, “Günler kısalınca, iki asli şey oluyor. Bir; ilk olarak beyin, alışmış bulunduğu gün ışığına daha az maruz kalıyor ve melatonin denen hormon, daha az salgılanıyor. Bu hormon, uyku-uyanıklık dengesini belirliyor. Serotonin denilen hormonun miktarında farklılıklar oluyor, iştah artıyor. İkinci gerekçesi de günlerin kısalması, bizim sosyal hayatımızı bir tarafı ile kısıtlayan bir şey. Çünkü hava soğuk ve geceler çok uzun. Yazın deniz var, plaj var, gece dışarı çıkabiliyorsunuz, sahilde yürüyüş yapabiliyorsunuz, bir kafeye gidebiliyorsunuz; ama kışın şunlar hava şartları nedeni ile çok olası olmuyor. Bu, ister istemez fiziksel hareketliliğimizi de kısıtlıyor” şeklinde konuşuyor.

DİJİTAL YAŞAM, KIŞ DEPRESYONUNU ARTIRIYOR!

Uzm. Dr. Mahir Yeşildal, “Kış depresyonunu, sahip olunan teknolojinin dijital insanı yalnızlaştırması nedeniyle işlemiş yıllara göre çok daha yoğun, çok daha ağır ve çok daha can sıkıcı şekilde yaşıyoruz” diyerek, sözlerini şu şekilde sürdürüyor:

“Dijital yalnızlık, tam da kış depresyonunun sevdiği bir şey. Şekerlemelerin, baklavaların, böreklerin en çok sevdiği şey, bireyin yalnız olması. Bunlar hep depresyonla bağlantılı. Kış depresyonu yeme alışkanlıklarına çok çok tesir ediyor. Birey uyku sayısını artırıyor ve daimi karbonhidrat tüketmeye başlıyor. Kış bitiyor, yaz geliyor; ancak kilolar kalıyor. Bu kez de yaz depresyonunu tetiklemiş oluyor.

“DEPRESYONLA HÜZNÜ BİRBİRİNE KARIŞTIRMAMAK GEREKİYOR”

Depresyonla hüznün birbirine karıştırılmaması gerekiyor. Bir şeye o gün üzgün olmak, depresyona girmek değil. Depresyon; en az 2 hafta süren, bireyin yaşamdan beğeni almadığı, hiçbir şey gerçekleştirmek istemediği, normal günlük yaşantısına devam edemediği; örnek olarak ev hanımıysa işlerini yapamadığı, bir memursa işe gitmekte zorlandığı ya da gitmek istemediği ve uyku iştah gibi vücutla alakalı davranışlarında da farklılıkların bulunduğu bir beyin hastalığı. ‘Depresyondayım’ tabirini toplumda çok sık görüyoruz; ama o ‘Depresyondayım’ diyenlerin fazlası gerçekten bizim söylediğimiz classic anlamda bir depresyonda değiller. Onlar hüzünlüler. Hüzünlü olmak da başlı başına bir hastalık değil. Depresyonu normal hüzünden ayırıp, bir beyin hastalığı olarak ele alabilmek gerekiyor. Bireynin kendi elinde olmayan, kendi özgür iradesi ile seçmediği bir hastalıktan söz ediyoruz. Eğer ortada bir hastalık varsa, bir hasta varsa kesinlikle bir tıbbi ve psikolojik yaklaşımın doğru olacağı ortada.”

“Depresyon hırkası”na dikkat! (“Depresyon şortu yok, depresyon hırkası var”) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Marion Cotillard

Marion Cotillard 10 Şubat 2020

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Astım tedavisinin ilk adımı: Alerjenden uzak durmak! Snapdragon 710 ile Daha Güçlü Telefonlar Soğuk havada sıcak basıyorsa dikkat! (Her ateş soğuk algınlığı belirtisi değil!) Blake Lively Sınavlarda Uygulanan Taban Puan Nedir Blogger Olabilmek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu WhatsApp iletişim: 0262 606 0 726

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares