Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Çevre kirliliği peygamber sünneti vakalarını arttırıyor!

Ana Sayfa » Genel » Çevre kirliliği peygamber sünneti vakalarını arttırıyor!
Çevre kirliliği peygamber sünneti vakalarını arttırıyor!

Halk arasıda “Peygamber Sünneti” olarak tanınan hipospadias vakalarında artış gözlendiğini bildiren Çocuk Cerrahı Doç. Dr. Şafak Karaçay, bu yükselişin en mühim namacıylainin çoklu bölgesel faktörler ve etraf kirliliği olduğunu söyledi.

Nedeni tam olarak bilinmeyen ve doğumsal bir problem olan hipospadiasın, çocuğun hem üreme, hem boşaltım işlevlerini sıhhatli sürdürebilmesi amacıyla tedavi edilmesi gereken bir problem. Peygamber sünneti tespit edilen çocuklarda idrar deliğinin açılması gereken yerden daha altta bir noktaya açıldığına ilgi çeken Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Çocuk Cerrahisi Eksperi Doç. Dr. Şafak Karaçay, bu çocukların ilk 6 ay ile 1 yaş arasında tedavilerinin kesinlikle yapılması gerektiğinin altını çizdi.

ÇEVRESEL FAKTÖRLER ETKİ EDİYOR

Kalıtsal faktörlerden annenin gebelik dehemmiyetindeki beslenmesine kadar pek çok etkenin bu halde rol oynadığını açıklayan Çocuk Cerrahı, şunları söyledi:

“Özellikle son senelerde çoklu bölgesel faktörler ehemmiyet kazandı. Kalıtsal faktörlerle alakalı çalışmalar devam ediyor. Fakat tek bir gen ya da bölge saptanamadığı amacıyla kalıtsal geçiş hala şüpheli bir konu. Çoklu bölgesel faktörler bu hususta daha baskın gibi görünüyor. Zira hipospadias ve aynısı çoğu gelişimsel problemun seneler içerisinde sayıca artış gösterdiği gözleniyor. İtalya’da 27 senesi amacıylae alan ve son bilgileri 2009 senesine ait olan çalışmada hipospadias görülme sıklığının Avrupa ve Amerika’da yüzde 2.4’ten yüzde 5.2’lere ulaştığı, yani iki katından çok artış gösterdiği bildirildi. Ülkemizde ve dünyada artış gösteren pestisit olarak adlandırılan zirai zehirler, yüksek soya tüketimi, gıdalarla alınan fito östrojenler, hamilelikte hormonal dengeyi bozarak hipospadias ve penise ait başka şekilsel bozukluklara namacıyla oluyor.”

HAMİLELİKTE DOĞAL BESLENMEDEN KOPMAMALI

Hamilelik dehemmiyetinde beslenmenin ehemmiyetine ilgi çeken Doç. Karaçay, “Günümüzde tükettiğimiz besinlerin işlenme ve elde edilme teknikleri, ne yazık ki beslenmede naturaldan koptuğumuzu işaret ediyor. Hamilelik dehemmiyetinde, natural beslenmek, işlenmiş gıdalardan uzak durmak ve derli toplu doktor kontrollerine giderek doktorun önerdiği vitamin desteklerini kullanmak ehemmiyet taşıyor. Ayrıca, doktor kontrolünde olmadan ilaç kullanmaktan da uzak durmak gerekiyor” diye konuştu.

Çevre kirliliği peygamber sünneti vakalarını arttırıyor! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sun Tzu kimdir

Sun Tzu kimdir 15 Ekim 2019

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Kış Sebzeleri Nelerdir? Bulut Teknolojisi ve Siber Güvenlik Nasıl İlerliyor ? Sağlık Bakanı Koca’dan tuz ve şeker açıklaması Uzay Zamanın Bükülmesi Gülmek İsteyenlere Film Önerileri Careem Türkiye’de taksilerle yola devam edecek

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares