Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Türk Sineması ve Komedi

Ana Sayfa » Eğlence » Türk Sineması ve Komedi
Türk Sineması ve Komedi

Türk sinemasında “komedi”

Sinema adına ne yapıldıysa komedi için de aynı adımlar atıldı. Türk sinemasının başlangıcından bugüne ilgi gösterilen alanlardan biri de komedi türü oldu. 1920’lerde başlayan komedi filmleri, günümüzde de yoğun olarak devam ediyor; oldukça fazla talep görüyor. 1940’lara kadar Muhsin Ertuğrul’un sırtlandığı komedi gemisi, 1950’ler itibariyle içerisinde fantastik ögeler de barındırmaya başladı. Türk komedi sineması tarihine, Vahdi Öz, Münir Özkul ve Sadri Alışık gibi efsanevi aktörlerin isimleri altın harflerle kazındı.

Türk sineması, 1960-70’li yıllarda oldukça üretken bir süreç yaşadı; bu durum komedi sektörünü de bir nevi şahlandırdı. 20 yıllık süreç içinde, Turist Ömer’den Ah Güzel İstanbul’a, Neşeli Günler’den Hababam Sınıfı’na varana dek pek çok özel ve güzel işe imza atıldı; ama ağırlık, güzel aile komedileri üzerine oldu. 1970’li yıllar aynı zamanda Zeki Alasya- Metin Akpınar ikilisinin parladığı, Halit Akçatepe, Hulusi Kentmen gibi isimlerin önemli filmlerde rol aldığı zaman zarfı olarak öne çıktı.

1980’lerde yaşanan gelişmelerle birlikte komedi de yeni arayışlardan etkilendi. Banker Bilo, Zübük gibi politik ve trajikomik filmler yapılmaya başlandı. 90’lar ise sinemanın gerilediği yıllar olmakla birlikte; ikinci yarısında Cem Yılmaz ile yeniden canlandı. Yılmaz’ın ilk filmi olan “Her Şey Çok Güzel Olacak”, hem seyirci hem de eleştirmenlerden olumlu yanıt aldı.

Türk sinemasının seyirciden daha fazla ilgi görmesi ise 2000’lerin başını buluyor. Hem salon hem de film sayısı ve çeşitliliği, filmlerin kalitesi izleyiciyi sinema salonlarına davet ediyor.

Türk Sineması ve Komedi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Türk Sinemasında Mizah

Türk Sinemasında Mizah 12 Kasım 2018

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  İlkbahar Meyveleri ve Sebzeleri Nelerdir? İnternetten Televizyon İzlemenin Kolay Yolu Mizah Anlayışımızı Nasıl Geliştirebiliriz Ceviz suyunun mucize faydaları ve zayıflatma etkisi “Depresyon hırkası”na dikkat! (“Depresyon şortu yok, depresyon hırkası var”) Mars’ın sesi ilk kez duyuldu

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares