Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ortaoyunu Ustası Bir Mizahçı: Ferhan Şensoy

Ana Sayfa » Eğlence » Ortaoyunu Ustası Bir Mizahçı: Ferhan Şensoy
Ortaoyunu Ustası Bir Mizahçı: Ferhan Şensoy

Ortaoyunu ustası bir mizahçı: Ferhan Şensoy

Ferhan Şensoy. Onu anlatmak için çok okumak, çok yazmak, çok bilmek gerek. Dilimiz döndüğünce ondan söz etmeye çalışacağız biraz.

“Oyuncu” demek onun için az kalır, “yazar” demek de. İçini doldurmadan hiçbir anlam ifade etmez bu tanımlar, söz konusu Ferhan Şensoy olduğunda. 26 Şubat 1951’de doğan Şensoy, ilkokul öğretmeni bir anne ile belediye başkanı ve tüccar bir babanın oğlu. Onunla tanışan herkesin kendisi için “onun gibilere ihtiyacımız var” dediği Şensoy’un gençlik anıları da bir o kadar kıymetli. Galatasaray Lisesindeki sınıf arkadaşlarına bakıldığında ise Nedim Günsel’i, Selim İleri’yi görüyoruz. Şensoy ise onlarla yaşadığı anıları, “Kalemimin Sapını Gülle Donattım” ve “Başkaldıran Kurşun Kalem” eserlerinde anlatıyor.

Sadece “mizah” denilince akla gelmiyor Ferhan Şensoy; söz konusu “vefa” olduğunda da bayrağı kimseye bırakmıyor. Türkülere, sahnelere sahip çıkıyor; kendisi fazlaca duygusal olarak tanımlıyor ama “Faça vermem” diye ekliyor. Yaşamayı seviyor Şensoy, “Günaydın lan yaşamak!” diye haykırıyor an be an; ayrıca hayvanseverliğiyle tanınıyor.

Oynadığı oyunlar, rol aldığı projeler oldukça fazla; pek tabii ödülleri de öyle. Ama asıl olan “Kavuk.” Hasan Efendi’nin Kavuğunu Münir Özkul’dan devralan ve Rasim Öztekin’e devreden Ferhan Şensoy için Münir Özkul’un kızı Güner Özkul, “Kavuğun Ferhan Şensoy’a verilmesi çok doğru bir karardı. Onun tiyatrosu özel bir tiyatro; hem geleneksele yakın hem de fütürist bir tiyatro olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Ortaoyunu Ustası Bir Mizahçı: Ferhan Şensoy - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Türk Sinemasında Mizah

Türk Sinemasında Mizah 12 Kasım 2018

Mizah Stresi Hafifletiyor

Mizah Stresi Hafifletiyor 22 Temmuz 2018

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Heidi Klum Olivia Wilde Natalia Vodianova Christina Aguilera Kapsamlı SEO Rehberi Türk Sineması ve Komedi

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu iletişim: paravansite@gmail.com

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares