Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Mizah Stresi Hafifletiyor

Ana Sayfa » Eğlence » Mizah Stresi Hafifletiyor
Mizah Stresi Hafifletiyor

Mizah stresi hafifletiyor

Günümüz insanının en büyük probleminin başında stres geliyor. Gerek evde, gerek işte, gerekse sokakta… Stressiz bir an neredeyse geçirmiyoruz. Öğrenciyken sınav stresi, üniversite bittiğinde “İş bulabilecek miyim?” endişesi, çalışmaya başladıktan sonra ise “Yeni bir işe geçebilir miyim?” ya da “Maaşımı nasıl arttırırım?” düşüncesi hayatımızı kemiriyor. Doktorlar da pek çok hastalığın temelinde stresin yer aldığını söylüyor; stressiz bir hayat sürülmesi gerektiğini üstüne basa basa vurguluyor. İşte tam da burada, mizah devreye giriyor.

2017’de yapılan bir araştırma, mizah duyguları gelişmiş olan insanların, yaşadıkları olumsuz olaylarla baş edebilme yetisinin daha kolay olduğunu ortaya koydu. Birbirinden farklı stres kaynaklarının üç ayrı grup katılımcıya uygulanmasıyla yürütülen çalışmada sonuçlar oldukça umut vericiydi. Buna göre, günlük hayatında mizaha daha fazla yer veren insanlar, daha az psikolojik sıkıntı yaşıyor; daha az stresli oluyor. Araştırmada, mizahın stresi doğrudan azalttığı hatta kimi durumlarda stresten koruduğu da ortaya kondu. Tüm bunlar ışığında, mizahın stresi olumlu yönde nasıl etkilediği sorusu doğdu.

Söz konusu araştırma, mizah duygusu gelişmiş insanların çevresindeki insanlardan daha fazla destek gördüğünü ve buna ek olarak zor zamanları daha kolay ve rahat atlattıkları sonucunu kamuoyuna sundu. Ayrıca mizah duygusu gelişkin bireyler, yaşadıkları durumları yeniden değerlendirmeye daha yatkın; bu sayede hızlı ve yeni çözüm yolları üretip, sorunların üstesinden rahatlıkla gelebiliyorlar.

Mizah Stresi Hafifletiyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Türk Sinemasında Mizah

Türk Sinemasında Mizah 12 Kasım 2018

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Audrey Look Balon Patlatma Oyununun Başarısının Sırrı Astım tedavisinin ilk adımı: Alerjenden uzak durmak! Ağlamanın Faydaları Nelerdir Monica Belluci “Bitkisel yöntemlerin MS tedavisine hiçbir katkısı yok”

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares