Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Mizah Nedir?

Ana Sayfa » Eğlence » Mizah Nedir?
Mizah Nedir?

Mizah nedir?

“Mizah” denildiğinde pek çok kişinin aklına komedi gelse de, mizahın gelişimine ve tarihine bakıldığında bunun doğru olmakla birlikte eksik kaldığı söylenebilir. Türk Dil Kurumu, mizahı tanımlarken, “gülmece” ifadesini kullanır. Bireyleri güldürecek yazı ve resim sanatı olarak tanımlanabilecek olan mizah, sadece güldürmeyi değil aynı zamanda düşündürmeyi de amaçlar. Şaka yoluyla kimi fikirleri anlatmada da bir araç olan mizah, akıllara “espriyi” de getirmektedir.

Espri; hikâye, karikatür, roman gibi türlerde sıkça rastladığımız bir kelime oyunu. İşin özünde, “espri, anlatılmak istenenlerin ustalıkla söylenmesi sanatıdır” diyebiliriz. Uzun cümlelerin içinde hem bir nefes, hem de bir düşündürücü…

Kimsenin beklemediği bir anda, dinleyiciyi, okuyucuyu ya da seyirciyi güldüren mizah, toplumdan topluma da farklılık göstermektedir. Toplumsal olaylar ve duyarlılıklar, o toplumdaki vatandaşların mizah algısını etkilemede oldukça etken bir rol oynamaktadır. Örneğin neredeyse hiçbir toplum, kutsal değerleri üzerine espri yapılmasını hoş karşılamaz.

Mizah için hayal demek, sözcüğü tam manasıyla algılamamak anlamını taşır. Mizahın içinde evet hayal de vardır; ancak, mizah, daha çok zekâ ürünü olarak belirir. Mizahi kalemler, hayal gücünden, hislerinden, çevresinde olup bitenlerden, tarihten, coğrafyadan elbette faydalanabilir. Bunları kendi düşünce yapısıyla, herkesten farklı bir algılayışla sunar; bu kimi zaman bir sözlü espri, kimi zaman bir karikatür, kimi zamansa bir romanın içinde geçen ufak da olsa bir paragraf olur.

Bazen de sosyal bir ihtiyaçtan doğar mizah. Öfkeyi dağıtmaya, siniri yatıştırmaya ufak bir nükte yeter. Gergin ortamlardaki havaları dağıtmaya birebirdir, mizah.

 

Mizah Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Türk Sinemasında Mizah

Türk Sinemasında Mizah 12 Kasım 2018

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Alkol Bağımlılığı Ne Zaman Tedavi Edilmelidir ? Banu Alkan kimdir Yeni Yıla Sevgili Kombinleri Hediyeler İle Girin Fatih Portakal kimdir Meyvelerin Sağlığa Faydaları Sungun Babacan kimdir

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu WhatsApp iletişim: 0262 606 0 726

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares