Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Zhang Ziyi

Zhang Ziyi

Zhang Ziyi Kimdir?

Zhang Ziyi, (9 Şubat 1979, Pekin, Çin), Çinli oyuncu güzelliği ve çok yönlülüğü ile dikkat çekti.

Cılız bir çocuk olan Zhang’ın ebeveynleri, vücudunu güçlendirmek için onu dans derslerine gönderdi. 11 yaşından itibaren halk danslarında uzmanlaştığı Pekin Dans Akademisine katıldı. 17 yaşında, ilk resmi oyunculuk derslerini aldığı prestijli Çin Merkez Drama Kolejinde kayıt için başarılı bir şekilde seçmelere katıldı. Kolej filmini yönetirken, yönetmen Zhang Yimou onu ilk filminde, Wo de fu qin mu qin (1999; The Road Home) filminde rol almasını sağladı.  Ertesi yıl, dövüş sanatları draması Wo hu cang (2000; Crouching Tiger, Hidden Dragon) adlı filmde rol almak üzere yönetmen Ang Lee’ye tavsiye etti. Zhang, yüksek uçan bir maceracı olarak gizli bir yaşamı olan genç bir aristokrat portresini tasvir ettiği için övgü aldı ve film uluslararası bir başarıydı; Dört Akademi Ödülü’nü ele geçirdi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan en yüksek gişe hası yabancı film oldu.

Crouching Tiger, Zhang için istikrarlı bir dizi film rolüne yol açtı. 2001’de Jackie Chan ve Chris Tucker’ın karşısındaki aksiyon komedi Rush Hour 2’de yer aldı. Bu yıl aynı zamanda Musa (The Warrior) adlı tarihi dramada bir prenses olarak rol almasını da sağladı. Zhang, Çin’in ilk imparatorunun hikayesini anlattığı Zhang Yimou yönetmen Ying xiong (2002; Hero) filmiyle uluslararası tanınırlığa erişti. Daha sonra Zi hudie (2003; Mor Kelebek), Mo li hua kai (2004; Yasemin Kadınları) ve Shi mian mai fu (2004; House of Daggers) adlı filmde yer aldı. Hong Kong film yapımcısı Wong Kar-Wai’un yönettiği bir bilim kurgu aşk hikayesi olan 2046 (2004) çalışmasında, 2005 Hong Kong Film Ödülleri’nde en iyi oyuncu ödülüne layık görüldü.

Bir Geyşa’nın Anıları

Zhang, Arthur Golden’ın en çok satan 1997 romanının sinema filmi uyarlaması olan Episha’nın bir Geyşa anıları (2005) için daha fazla eleştirel beğeni topladı. Film, Dünya Savaşı’ndan hemen önce, Japonya’nın Kyōto şehrinde yaşayan ünlü bir geyşa hikayesini anlattı. Zhang, başrolündeki performansı nedeniyle Altın Küre Ödülü’ne aday gösterildi. 2005’te ayrıca, efsanevi Japon sinemacı Suzuki Seijun’un yönettiği Japon folklorunun özenli bir uyarlaması olan Operetta tanuki goten (Prenses Raccoon) da rol aldı. Sonraki filmleri arasında William Shakespeare’in Hamlet’sine gevşek bir şekilde dayanan Ye yan (2006; The Banquet); Mei Lanfang (2008), aynı ismin jingxi (Peking opera) yıldızı hakkında bir biyografi; ve gerilim atlısı (2009). 2012 yılında Zhang, 1930’lu yılların Şangay’ına yönelten 18. yüzyıl Fransız romanı Tehlikeli İrtibatların bir uyarlamasında rol aldı.

Zhang Ziyi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sofia Vergara

Sofia Vergara 17 Kasım 2018

Olivia Wilde

Olivia Wilde 28 Ağustos 2018

Olga Kurylenko

Olga Kurylenko 21 Ağustos 2018

Milla Jovovich

Milla Jovovich 14 Ağustos 2018

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Lexar 1TB SD kart tanıtıldı! 2019 Ücretsiz mobil internet paylaşımı nasıl yapılır? (Video) Mizah Anlayışımızı Nasıl Geliştirebiliriz Yeni Yıla Sevgili Kombinleri Hediyeler İle Girin Kalp krizi riskini tahmin edebilen biyosensör geliştirildi A.R.O.G.

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares