Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sophia Loren

Sophia Loren

Sophia Loren Kimdir?

Sophia Loren, orijinal adı Sofia Villani Scicolone, (20 Eylül 1934 doğumlu, Roma, İtalya), İtalyan savaşından sonra İtalya’nın en güzel kadınlarından biri ve en ünlüsü olarak tanınır.

İtalya Güzellik Yarışması – 1950

Sinemada çalışmaya başlamadan önce, Sofia Scicolone, romantik hikayeleri tasvir etmek için fotoğraflarını kullanan foto-romanzo, popüler hamur dergilerinde çalışmak için soyadını Lazzaro’ya değiştirdi. İlk filmi rolü, Quo Vadis’in Amerikan yapımındaki birçok köle kızından biriydi.(1951). Yapımcı Carlo Ponti’nin vesayeti altında, Scicolone Sophia Loren’e dönüştü. Kariyeri, başrolünde Renata Tebaldi’nin şarkı söyleyişini dudakla senkronize ettiği Aida (1953) ile eleştirel ve popüler bir ilgi çekmeden önce bir dizi düşük bütçeli komediyle başladı.

Loren’in güzelliği genellikle bir oyuncu olarak muazzam yeteneklerini gölgede bıraktı, ancak Vittorio De Sica’nın L’oro di Napoli’si (1954; Napoli Altını) gibi erken dönem çalışmalarında bile, onun dünyevi karizması belirgindir. Ponti’nin yardımlarıyla Loren, Cary Grant (Houseboat, 1968), Clark Gable (1960’da Napoli’de Başladı), Frank Sinatra (The Pride and Passion, 1957) gibi büyük yıldızların karşısında Hollywood filmlerinde görünerek uluslararası görünürlüğünü artırdı. Grant ile birlikte, Alan Ladd (Bir Yunus, 1957), William Holden (The Key, 1958) ve Paul Newman (Lady L, 1965). Bu poz, şüphesiz, De Sica’nın La ciociara (1961; İki Kadın) ‘ında en iyi kadın oyuncu dalında Akademi Ödülü (Oscar) kazanmasına yardım etmede yardımcı oldu. Bu filmde II. Dünya Savaşı sırasında genç bir kızın cesur annesi olarak güçlü bir performans sergiledi.

1957 Yapımı Bir Yunus Filminde Sophia Loren

Oscar’lı Sophia Loren

İki diğer De Sica filmi onun komik yeteneklerini sergiledi ve en iyi yabancı film için Oscar kazanan bir film olan Marcello Mastroianni: Ieri, oggi, domani (1963; Dün, Bugün ve Yarın) ile eşleştirdi ve Matrimonio all’italiana (1964; Evlilik, İtalyan Tarzı). Geç kariyerinin en iyi performansı yine Mastroianni ile Una giornata particolare’de (1977, Özel Gün) yönetmen Ettore Scola idi. Loren’in daha sonraki çalışmaları arasında televizyon filmi Cesaret (1986) ve Robert Altman’ın yönettiği “Prêt-à-Porter” (1994), Nine (2009) adlı sinema filmi yer aldı.

Loren’in seçkin oyunculuk kariyeri için uluslararası tanınırlık, 1991’de bir ömür boyu Oscar ödülü ve 1998’de Venedik Film Festivali’nden bir Altın Aslan’ı da içeriyor. Aynı zamanda, 1990’larda hayvan hakları savunusunun güçlü savunulması için manşetlere girdi. 2010 yılında Japonya Sanat Derneği’nin tiyatro / film için Praemium Imperiale ödülünü aldı.

 

Sophia Loren - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sofia Vergara

Sofia Vergara 17 Kasım 2018

Olivia Wilde

Olivia Wilde 28 Ağustos 2018

Olga Kurylenko

Olga Kurylenko 21 Ağustos 2018

Milla Jovovich

Milla Jovovich 14 Ağustos 2018

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Bebeğiniz düştüyse bu 10 belirtiye dikkat! Robert Falcon Scott kimdir Christina Hendricks Avustralya’dan Google’a sıkı denetim geliyor En büyük 100’den 66’sı arttı Metrobüs Bahçelievler İstanbul

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares