Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Cate Blanchett

Cate Blanchett

Cate Blanchett Kimdir?

Cate Blanchett, tam Catherine Elise Blanchett, (14 Mayıs 1969 doğumlu, Melbourne, Victoria, Avustralya), çok yönlü karakterleri ve çok çeşitli rolleriyle tanınan Avustralyalı oyuncu.

Blanchett, Melbourne’un banliyösünde, Avustralyalı bir anne ve 10 yaşındayken ölen Amerikalı bir baba ile büyüdü. 1992’de Ulusal Dramatik Sanatlar Enstitüsü’nden mezun olmadan önce Melbourne Üniversitesi’nde sanat tarihi eğitimi aldı. Profesyonel oyunculuk kariyeri Avustralya sahnesinde başladı. Caryl Churchill’in En İyi Kızları ve Timothy Daly’nin Kafka Dansları’nda Sydney Tiyatro Şirketi ile sahne aldı. 1993’te David Mamet’in Oleanna’sında Geoffrey Rush’ın karşısında oynadı ve öğretmenini cinsel tacizle suçladı.

Filmleri; Elizabeth ve Yüzüklerin Efendisi Serisi

Blanchett, televizyonunu ilk kez 1993’te yaptı ve kısa bir süre sonra, Heartland (1994) ve Bordertown (1995) adlı mini dizilerde başrol oynadı. II. Dünya Savaşı’nda bir Japon savaş kampı hakkında tarihi bir drama olan Cennet Yolu (1997) ile sinemaya taşındı. Blanchett’in şöhreti, iki uzun metrajlı filmi ile büyüdü. 1997’de daha sonra The Wedding Party’de piyasaya sürüldü ve Oscar ve Lucinda’da (1997). Onun atılımcı rolü, 1998 yapımı Elizabeth filminde Kraliçe Elizabeth’di. Kendisi, bir Akademi Ödülü adaylığı ve en iyi kadın oyuncu için Altın Küre Ödülü’nü kazandı. Blanchett, kraliçenin gelişiminin duygusal karmaşıklığını, nezih bir saldırgan ergenden, duygusal savunmasızlığını baskılayan, kararsız bir politik güce kavuşturmaktan ötürü övgü aldı.

Blanchett daha sonra, çok yönlü bir oyuncu olarak ününü güvence altına alan çok sayıda tür ve karakter türünü kapsayan filmlerde ortaya çıktı. Pushing Tin (1999), hava trafik kontrolörleri hakkında bir komedi ve dramatik gerilim filmi The Talented Mr. Ripley’de (1999) destekleyici parçaları aldı. Hediyedeki (2000) baş karakter olarak, yerel bir kadının cinayetinin araştırılmasında vizyonları onunla ilgili olan bir psişik oynadı. 2001 yılında Haydut’taki kaptanlarına aşık olan kaçırılmış bir ev kadını canlandırdı. Daha sonra, Yüzüklerin Efendisi üçleminde (2001, 2002 ve 2003) elf kraliçesi Galadriel, J.R.R. Tolkien’in destansı fantezisi.

Missing’in (2003) batısındaki Blanchett, onun kaçırılmış kızını geri almak için ayrı olduğu kocasıyla yüzleşmek zorunda kalan genç bir kadının rolüne ticari marka karmaşıklığını getirdi. Veronica Guerin’de (2003) mafyaya dayanan İrlandalı bir gazeteci olarak gösterdiği performanstan ötürü daha fazla eleştirel beğeni kazandı.

Hepburn, Dylan ve Akademi Ödülleri

Tarihi karakterlerle ilgili çalışmalarına geri dönen Blanchett, Aviator’da (2004) Hollywood yıldızı Katharine Hepburn’u, Martin Scorsese’nin eksantrik milyoner Howard Hughes’un biyografisini canlandırdı ve rol için bir Akademi Ödülü kazandı. Daha sonra Babil (2006), The Good German (2006) ve Skandal Üzerine Notlar (2006) filmlerinde rol aldı. Geleneksel olmayan biyografide (2007), hayatında farklı aşamalarda müzisyen Bob Dylan’a dayanan birkaç karakterden biri olarak rol aldı. Akustik halktan elektrikli kayaya dramatik bir geçiş yapan bir yıldız olan Jude karakteri olarak Blanchett, Dylan’a atfedilen zorlayıcı ve şaşırtıcı nitelikleri yakaladığı için övgü topladı. Performansı, başka bir Akademi Ödülü adaylığı ve en iyi yardımcı kadın oyuncu için Altın Küre Ödülü’nü kazandı.

Blanchett, 2007’de Elizabeth’in İspanya’yla yaptığı siyasi mücadeleleri ve onun kişisel ilişkisini Sir Walter Raleigh ile inceleyen Elizabeth: The Golden Age adlı İngiliz kraliçesi rolünü yeniden canlandırdı; performansı için başka bir Oscar adaylığı kazandı. Ertesi yıl, Steven Spielberg’in Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı’nda (2008) Sovyet vaftizci Irina Spalko’yu canlandırırken, arkeologları izleyen aksiyon-macera filmleri dizisine bir yenisi daha ekledi. 2008’de, Brad Pitt’in karşısındaki Benjamin Button’da, geriye doğru dönen bir adam hakkında bir dramda oynadı. İki yıl sonra Ridley Scott’ın Robin Hood’unda Marion Loxley olarak ortaya çıktı. Aksiyon draması, Russell Crowe’u yasa dışı suç kahramanı rolüyle oynadı.

Cate Blanchett - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sofia Vergara

Sofia Vergara 17 Kasım 2018

Olivia Wilde

Olivia Wilde 28 Ağustos 2018

Olga Kurylenko

Olga Kurylenko 21 Ağustos 2018

Milla Jovovich

Milla Jovovich 14 Ağustos 2018

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Huawei CFO’su Mıng Vancou’nun kefalet duruşması bugün Bloomberg’in Hikayesi Kartal Rowenta Servis Gelmiş Geçmiş En Güçlü Kadın Liderler Yeni Yıla Sevgili Kombinleri Hediyeler İle Girin Lady Gaga

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares