Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Audrey Hepburn

Ana Sayfa » Biyografi » Balerinler » Audrey Hepburn
Audrey Hepburn

Audrey Hepburn Kimdir?

Audrey Hepburn (4 Mayıs 1929 – 20 Ocak 1993) ikonik bir Akademi ödüllü aktris, manken, balerin ve Unıcef gönüllüsüdür. Brüksel, Belçika’da Audrey Kathleen Ruston, Anglo İrlandalı bir bankacı olan John Victor Hepburn-Ruston’un ve Fransız ve İngiliz krallarından türemiş bir Hollandalı aristokrat olan Barones Ella van Heemstra’ nın tek cocugudur.  Babası daha sonra Hepburn adını aldı ve Audrey soyadı Hepburn-Ruston oldu. Audrey Hepburn Nazi Almanyası’nın savaşını en ince detayına kadar yaşamış aktrislerden biridir. 1.7 Metre boya sahip olan Hepburn’un Luca Dotti, Sean Hepburn Ferrer isimlerinde çocukları da vardır.

Audrey Hepburn Eşi ve Çocuklari

Audrey, Hollywood filmi olan Roman Holiday’de Gregory Peck’in karşısındaki başrolde oynadı. Peck, yıldız kalitesini gördü ve onunla oynamak için ısrar etti. Performansı için 1953 En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü‘nü kazandı.

Roma Tatili’nin Humphrey Bogart ve William Holden ile kısa bir romantizm yaşadı. 1954’te Audrey, Ondine filminde bir  yıl sonra evleneceği Mel Ferrer’le bir araya geldi. Ondine’deki performansı yla Audrey, hem film hem de sahne yıldızı olarak ününü pekiştiren En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne (1954) layık görüldü.

Hollywood’un en popüler box-office konumlarından biri olan Audrey, Funny Face’teki Fred Astaire, Humphrey Bogart ve Öğleden Sonra Love’daki Gary Cooper, Tiffany’deki Kahvaltıda George Peppard, Cary Grant gibi diğer önemli aktörlerle birlikte rol aldı. Eleştirmenlerce beğenilen Charade, My Fair Lady’deki Rex Harrison, Bir Milyon Çalmak için Peter O’Toole ve Robin ve Marian’da Sean Connery. İle başrol paylaştı.

Audrey’in 1961’de Tiffany’deki Kahvaltı’sında “Holly Golightly” performansı, 20’nci Yüzyıl Amerikan sinemasının en ikonik karakterlerinden biri oldu. My Fair Lady’de Eliza Doolittle olarak gösterdiği performans belki de daha ikoniktir.

Oscar Töreni ve Audrey Hepburn’un Elbisesi

UNICEF için çalıştı

Kısa bir süre sonra, Audrey’in son film rolünün ardından, Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu’nun (UNICEF) özel bir elçisi olarak atandı. Nazi işgalinin bir çocuğu olarak kurban edildikten sonra kendi iyi serveti için minnettar, hayatının geri kalanını dünyanın en fakir ülkelerindeki yoksul çocuklara yardım etmeye adamıştır.

50’li yıllarda UNICEF için çalışmış olmasına rağmen, bu daha yüksek bir özveriydi. Ona yakın olanlar, ölmekte olan, çaresiz çocukların düşüncelerinin, hayatının geri kalanında onu tükettiğini söylüyorlar. UNICEF programlarının bir parçası olarak Afrika ve Güney Asya’daki ülkeleri ziyaret etti. Kendisi, bu milletlerin şartlarına dair farkındalık yaratmaya ve doğrudan yardım edebilmesi için ne yapması gerektiğine kendini adamıştır. Bir röportajda, develerin ve güneş kutularının satın alınmasından bahsetmişti, böylece bir çölün ortasında bir köye ilaç verilebildi. UNICEF ve Afrika ve diğer Güney Asya ülkelerinde hayatının son aylarında bile çeşitli nedenlerle yorulmadan çalıştı.

1992’de Başkan George Bush, UNICEF ile yaptığı çalışmaların tanınması için Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası ile tanıştı ve Akademi Resim Sanatları ve Bilimleri Akademisi, insanlığa olan katkılarından dolayı Jean Hersholt İnsani Yardım Ödülü’nü kazandı. Bu, ölümünden sonra verildi ve oğlu onun adına ödülü kabul etti.

1992’nin sonlarında, Audrey midesinde ağrı hissetmeye başladı, nadir bir kanser türü olarak ortaya çıktı. Audrey Los Angeles hastanesinde ameliyat oldu, ancak kanser yayılmaya devam etti ve kemoterapiyi açıkça reddetti. Audrey, 20 Ocak 1993’te, 63 yaşında Tolochenaz, Vaud, İsviçre’de kolorektal kanserden öldü ve orada defnedildi.

Audrey Hepburn - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Marion Cotillard

Marion Cotillard 10 Mart 2020

Jessica Alba

Jessica Alba 10 Ocak 2020

Sofia Vergara

Sofia Vergara 17 Kasım 2018

Ariadne Artiles

Ariadne Artiles 24 Eylül 2018

 • Tavsiye Ettiklerimiz

 • ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  2019 Ücretsiz mobil internet paylaşımı nasıl yapılır? (Video) Ağlamanın Faydaları Nelerdir Domates Meyve midir Sebze mi? Robert Edwin Peary kimdir Çin’de son kullanma tarihi geçmiş aşı protestosu iPhone X ve 3 Kameralı Yeni Versiyonu

  FACEBOOK'TA BİZ

  © 2001 - 2018 aamiy.com | Yeni Moda Sosyal Medya Platformu WhatsApp iletişim: 0262 606 0 726

  Aamiy - Tüm Hakları Saklıdır

  shares