Bulgarca Tercüme Hizmeti

    Tercüme bir dildeki metinlerin başka bir dile çevrilmesi ve o dilin kelimeleri ile ifade edilmesidir. Bu konuda profesyonel çalışma yapan tercüme büroları bulunmaktadır. Bu bürolar belli bir ücret karşılığında çeviri hizmeti vermektedir. Ülkemizle sınır olan ve çok sıkı komşuluk ilişkimiz bulunan Bulgaristan ile pek çok evrak alışverişi söz konusu olmaktadır. Bulgarca tercüme hizmeti en çok verilen hizmetler arasında yer almaktadır.

    Bulgarca Slav dillerinin güney kısmında yer alan Yunanca, Rumence, Makedonca, Sırpça, Arnavutça gibi Balkan dilleri arasında yer almaktadır. Bulgarca 30 harften oluşan Kiril alfabesi ile yazılan bir dildir. Bulgarca’da kelimeler değişebilir ve değişmez şeklinde iki sınıfa ayrılmaktadır. Dünya üzerinde 9 milyona yakın insanın kullandığı Bulgarca’dan çeviri yapacak kişinin bu dilin ayrıntılarını çok iyi bilmesi gerekmektedir. Verilecek olan Bulgarca tercüme hizmetinde daha başarılı olunması Bulgar kültürünün de çok iyi bilinmesi ile gerçekleşecektir.

 Bulgarca Yeminli Tercümede Dikkat Edilmesi Gerekenler

    Tercüme konusunda güvenirlilik oldukça önemlidir. Bunu sebebi çevirisi yapılan resmi evraklardır. Vekaletname, Doğum belgesi, Pasaport, Sabıka kaydı, Sağlık raporu, Otel ve rezervasyonlar, Sigorta işlemleri, Sağlık hizmetleri için yapılan kontratlar gibi pek çok evrakın Bulgarca’ya veya Bulgarca’dan Türkçe’ye çevrilmesi gerekebilmektedir. Bu alanda Bulgarca yeminli tercüme hizmeti verecek olan tercümanın noter onayının olması gerekmektedir. Bu alanda hizmet veren tercümanın çalıştığı tercüme bürosunun noterden yemin zaptının olmalıdır. İşte bu yemin zaptına ve ıslak imzalı olan haline yeminli tercüme hizmeti denmektedir. Tercüme büroları Bulgarca tercüme konusunda bazı kurumların mutlak şart koştuğu Bulgarca yeminli tercüme hizmetini vermektedir.

Bulgarca Çeviride Dile Hakim olma

    Tercüme konusu dil alanında kendi dilini ve çeviri yaptığı dili çok iyi bilmeyi gerektirmektedir. Bu sebeple çeviri hizmeti veren kişi iyi bir eğitim almış olmalıdır. Bu almış olduğu eğitimin belgesini sunmalıdır. Bulgarca çeviri yapacak kişinin bu alanda üniversite bitirmiş olması diplomasının bulunması gerekmektedir. Özellikle yeminli tercüme işlerinde diplomanın çok büyük önemi vardır. Çeviri işlerinde çeviriler karşılıklı yapılmaktadır. Yani Türkçe’den Bulgarca’ya veya Bulgarca’dan Türkçeye çeviri yapılması şeklinde çeviri işlemi yapılmaktadır. Bu çevirilerde yapılan çevirinin doğru olması resmi evraklar olması sebebiyle önem arz etmektedir. Bunun yanında Bulgarca tercüme hizmeti almak üzere başvuran kişilerin yapılan çevirinin kaliteli olmasını istemeleri söz konusudur. Bu sebeple tercüme hizmetlerinde tercüme bürolarının tercih edilmesi gerekmektedir. Bu bürolar kaliteli çeviri hizmetinin yanında onaylı çeviri hizmetini de sundukları için çokça tercih edilmektedir.

Kaynak : https://www.tercumeofisi.com/bulgarca-tercume

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares